Po dvou dnech strávených v Tangalle jsme pokračovali po pobřeží směrem na západ až nás autobus, který vypadal, jakoby nedávno oslavil své první století, dovezl do bývalé rybářské vesničky Unawatuna. Nyní se jedná o velmi populární letovisko nabízející všechny ty dovolenkové klišé jako vodní sporty nebo velké hotelové komplexy. I Unawatunu zasáhlo v roce 2004 tsunami.
Po více jak půl hodinovém smlouvání jsem se konečně dostala na přijatelný peníz. Za krásný pokoj v útulném guest housu a ještě k tomu s klimatizací jsem nakonec cenu z původních šesti set srazila na čtyři stovky. Rozhodli jsme se zůstat pět nocí. Protože následující dny se nic zásadního nedělo, rozhodla jsem se pro vás připravit krátkého průvodce po okolí.
Unawatuna beach
Lehce dostupná turistická pláž nic nezkazí, ale taky nějak zvlášť nenadchne. Klidnou vodní hladinu nebrázdí žádné vlny, tudíž se jedná o ideální lokalitu pro rodiny s dětmi. Daleko lepší atmosféra poté pláž halí v noci. Okolní restaurace do písku rozestaví stolečky a židle a nocí se rozzáří světlo loučí.
Darawella beach
Pokud sníte o nejpopulárnější instagramové fotce ze Srí Lanky, jak se zavěšeni na provazu vznášíte nad oceánem při západu slunce, je Darawella tím pravým místem, kam vyrazit. Slavná provazová houpačka se totiž nachází právě tam. Je to velice fotogenické místo, kde je úzký plážový pruh lemován tropickou vegetací. Za ní se bohužel nachází obrovské ubytovací komplexy, ale ty na snímkách nemusí být vidět. Pláže jsou většinou ve stínu a zdejší vody jsou kvůli korálům mělké i několik desítek metrů od pobřeží.
Jungle beach
Lonely Planet opěvovaná Jungle beach se nachází pár minut jízdy na skútru od Unawatuny. Jméno si vysloužila díky džungli, kterou musíte projít, abyste se na ni dostali. Poklidná pláž s ještě poklidnějšími vodami má skutečně trochu jinou vibe, než jiné srílanské pláže. Stromy poskytující stín vytváří zákoutí, která ocení hlavně ti, kteří hledají soukromí.
Naši návštěvu obohatila ještě skupinka bubínkářů a nakonec zjištění, že nám někdo ukradl helmy. Nevím, jestli jsme měli jen smůlu nebo se tam nějaký podnikavec živí prodejem ukradených helem, každopádně zjevně by si měl najít jiný předmět svého byznysu, protože my za novou dali pouhých osmdesát korun. Daleko složitější bylo vypátrat, kde se vlastně ochranné přilby prodávají. Srí Lančané nás posílali všemi světovými směry až jsme na jednu takovou prodejnu narazili úplně náhodou.
Dondra
Do Dondry jsme se vypravili hlavně kvůli majáku, který je nejjižnějším bodem Srí Lanky. Nahoru vede 222 schodů a my se těšili nejen na jejich zdolání, ale i na krásný výhled. Když jsme však na místo přijeli, naši cestu překřížila zamčená brána. Starý dědeček žijící v chatce hned vedle nám naznačil, že maják je už nějakou dobu zavřený.
Následné zklamání jsme se rozhodli zahnat v naší oblíbené Dream Family Restaurant, která se nacházela ještě další dobrou hodinu cesty od Dondry opačným směrem než je Unawatuna. Myslím si, že příběh o tom, jak tam dva vyhládlí mladí lidé přijeli až z Unawatuny, kvůli jejich mangovému salátku a krevetám tam vypráví dodnes. Cesta zpátky trvala dvě hodiny a jednu projetou nádrž.
Mirissa Beach
Pláž v Mirisse patří k dalším velmi oblíbeným místům mezi turisty. Celodenní válení si můžete odčinit výpravou na přilehlý poloostrůvek, z kterého se vám naskytne výhled na celou pláž, nebo body-surfingem. Vlny se tu lámou blízko u pobřeží a vy se tak můžete vrátit zpátky do dětských let a sjíždět je na všechny způsoby. Kuba v nich strávil pět hodin. Sledovat, jak ho vlny pohlcují a následně vyplavují na pláž, byla opravdu podívaná.
Galle
Bývalá holandská kolonie je označována za nejkrásnější město Srí Lanky a ráj milovníků architektury. Zdejší přístav v minulosti představoval důležitý mezník obchodních tras. Po portugalské nadvládě město dobyla holandská Východoindická společnost, nyní se žezla ujal turistický ruch. Město je zapsáno na seznamu UNESCO.
V historickém centru se přenesete do koloniálních dob a dýchne na vás jakýsi dozvuk 17. století. Jelikož slunce nemilosrdně žhne a rozpaluje dlážděné promenády, doporučuji sem zamířit v čase večerním. Kromě skvostů koloniální architektury tu najdete spoustu roztomilých krámků, zapadlých uliček a restaurací. Doporučit mohu Poonie’s Kitchen, kde si na své přijdou hlavně zastánci rostlinné stravy nebo Lucky Fort Restaurant, která nabízí tolik druhů kari, až vám z toho bude jazyk přecházet.