Jaký je Erasmus na Kypru? Stačí Vám grant od Evropské unie nebo si budete muset sáhnout na vlastní úspory? Je to jedna velká party nebo se učení nevyhnete? Všechny tyto odpovědi naleznete v následujícím článku.
Na Erasmu na Kypru jsem byla v roce 2018. V hlavním městě Nikósii jsem strávila jeden zimní semestr, díky němuž se mi o pár týdnů prodloužilo léto. Kypr jsem si vybrala z několika důvodů, mezi něž patřila kulturní odlišnost, ceny srovnatelné s Českou republikou, blízkost moře nebo teplejší počasí. Roli hrál i pozdější začátek studia, protože jsem na Kypr přiletěla rovnou z programu Work and Travel v USA. Když mi kamarádka řekla, že čím víc na jih, tím snadnější studium, bylo rozhodnutu!
Univerzita
Pokud jedete na Erasmus na Kypr, s největší pravděpodobností budete navštěvovat universitu v hlavním městě Kypru, Nikósii. Tam je universit hned několik, ale moje česká škola měla na výběr pouze ze dvou – University of Nicosia a University of Cyprus. Přihlášku jsem si pro jistotu podala na obě dvě, a když mě na obě dvě i přijali, rozhodla jsem se pro University of Nicosia. K tomu, aby se Vám na universitě líbilo, za klíčové považuji volbu předmětů. Schválně jsem si vybrala předměty, pro jejichž ukončení byl nutný pouze projekt, průběžný test nebo vystoupení, nikoliv zkouška na konci semestru. Tím pádem jsem měla předměty pouze praktického rázu a nemusela jsem se tolik učit. Chodila jsem na hodiny focení, fotožurnalismu, produkce videí nebo třeba veřejného řečnictví. Semestr mi navíc skončil už v prosinci, zatímco mým spolužákům až v lednu po zkouškách. Samozřejmě ale záleží na Vašem oboru a na předmětech, ze kterých si budete vybírat. University of Nicosia je velmi moderní, vyučování probíhá především v angličtině a v řečtině a učitelé jsou inspirativní a milí. Universita každý měsíc pořádá mnoho akcí, můžete se přihlásit do různých sportovních týmů nebo výtvarných kroužků a v jejím areálu narazíte třeba na fotografický ateliér, televizní studio nebo kino. Takže za mě můžu jedině doporučit!
Ubytování
Ubytování na Erasmu je velmi důležité. Rozhoduje o tom, kolik času strávíte dopravou do školy, kolik peněz měsíčně utratíte a také o celkovém dojmu, který si z dané země odnesete. Ještě před tím, než si ubytování začnete aktivně hledat, se většinou na Facebooku stanete členy erasmácké skupiny a začnou Vás kontaktovat různí „realitní dohazovači“. Já jsem ubytování začala řešit až na konci léta a spojila jsem se se svým kamarádem, který měl namířeno na stejně universitu. Nakonec jsme si byt našli právě přes kontakt z Facebooku. Bydleli jsme kousek od školy za 320 euro měsíčně plus elektřina. Celkově mi toto ubytování přivodilo mnoho problémů a stálo mě víc peněz, než bylo nutné. Pokud tedy sháníte ubytování, hledejte si ho radši sami, než přes nějaký facebookový profil v alfabetě. Při hledání ubytování jsem udělala tyto chyby:
- Mému zprostředkovateli jsem poslala zálohu za bydlení dřív, než jsem viděla nájemní smlouvu. Sice jsem se na smlouvu zeptala, ale on mi řekl, že majitelka bytu je starší, smlouvu ještě nemá, ale potřebuje od nás zálohu. Zrovna jsem tou dobou cestovala po nádherných Havajských ostrovech, a tak jsem tomu nevěnovala takovou pozornost, jakou bych měla a peníze poslala.
- Dopředu jsem zprostředkovateli a majitelce bytu neoznámila, kdy na Kypr přijedu, a kdy z něj zase odjedu. Po zaslání zálohy jsem po pár týdnech přijela na Kypr. Zbývaly dva dny do konce září a majitelka bytu mi oznámila, že musím zaplatit nájem za celé září. Chtěla jsem si tenkrát okamžitě hledat jiné ubytování, ale zálohu bych už nikdy neviděla zpět na svém účtu. Nezbývalo mi tedy nic jiného, než podepsat smlouvu, kterou jsem viděla poprvé v životě, a kde stálo, že nájem budu platit od září do ledna. Odjížděla jsem v prosinci.. Potkala jsem mnoho spolužáků, kteří měli stejný problém jako já.
Na Kypru lze najít ubytování, které stojí i poloviční cenu, než jsem platila já, nebo za stejnou cenu dostanete daleko luxusnější příbytek. Musíte ale s jeho hledáním začít nejlépe před prázdninami a nenechat se zlákat na první nabídku, kterou dostanete. Kdybych si celý Erasmus na Kypru měla zopakovat, nejspíš bych celou dobu zůstala v hostelu. Mám hostely a cestovatelskou komunitu hrozně ráda, takže by to pro mě bylo to pravé ořechové, ale samozřejmě si uvědomuji, že tahle možnost není pro každého.
Poznámka autora: Zima na Kypru je chladná, ale jen málokdo si její existenci skutečně připouští. Ve spoustě bytech není žádné topení a topit se dá pouze horkým vzduchem klimatizace, která je velmi nákladná na provoz. Proto jedna z nejhodnotnějších věcí, kterou jsem si na Kypr přivezla, byla pořádná péřová peřina.
Finance
Jak už jste mohli odtušit z předešlé části článku, grant od evropské unie na Erasmus na Kypru rozhodně nestačí – stejně jako je tomu u většiny zemí kromě Litvy nebo Slovinska. Od mojí české školy jsem dostávala celkem 350 euro měsíčně a pouze za nájem jsem platila 320 euro plus elektřina. Měsíčně jsem za život na Kypru potřebovala zhruba o 200 až 300 euro více. Hlavní výdaje:
- Jídlo: Kypr je rozdělen do dvou částí – řecké a turecké. V řecké části je jídlo o něco dražší a jeho ceny jsou srovnatelné s Českou republikou. V turecké části je o něco laciněji, tudíž se vyplatí jídlo kupovat tam, ale zase se moc nevyplatí plahočit se přes celé město, vystát si frontu na hranici a pak zase zpátky. Já jsem nakupovala v řecké části v Lidlu, který je levný jak u nás, tak i na Kypru. Když jsem byla líná vařit, chodila jsem do pekárny Zorbas, které jsou po celém městě. Mají tam výborné pečivo, hotová jídla, ale i zákusky, které byly nepřekonatelnou překážkou v mé honbě za vysněnou postavou. Ve školní kantýně jsem se stravovala pouze výjimečně, protože tam bylo jídlo drahé.
- Doprava: Je nesčetně možností jak se po Kypru dopravovat od auta až po autostop. V rámci hlavního města Nikósie funguje veřejná doprava, které jsem nikdy neporozuměla. Hned jak jsem přijela na Kypr, jsem zašla do prodejny kol, a koupila si tam jedno dámské, s košíkem vepředu. Na konci svého pobytu jsem ho ve stejném obchodě zase prodala, pouze o 40 euro levněji. Na universitě Vám dají potvrzení o studiu, které platí i pro veřejnou dopravu. Protože budete často jezdit na pobřeží k moři do Larnaky nebo Agia Napi, vyplatí se ho mít sebou a ukázat, protože cena je poté poloviční. Jenom pro zajímavost k dopravě na ostrově: Pokud čekáte na zastávce a přijede autobus, kde už nejsou žádná místa na sezení, musíte počkat na další, který většinou jede za hodinu. My takhle jednou čekali tři hodiny.
- Zábava: Další položka, za kterou nějaké to euro určitě utratíte, je zábava. Ať už se jedná o drink na pláži nebo erasmácký výlet. Tady útrata závisí pouze na Vás. Jen chci podotknout, že cena za erasmácké akce byla na můj vkus až moc vysoká. Výlet jedna noc, dva dny stál 150 euro, cena za party okolo 15 euro.
- Pojištění: Nejvýhodnější pojištění, které si můžete na Erasmus opatřit je studentské pojištění od ISIC. Stojí pár stovek a máte ho rovnou na celý rok. Sama jsem žádné zdravotní problémy neměla, takže nevím, jak dobře funguje, ale určitě je na internetu umístěna spousta recenzí.
- Cestování: Víte, že z Kypru jsou levné letenky na Blízký Východ? Třeba do Izraele, Jordánska nebo Libanonu. Let navíc trvá pouze hodinu, a tak si během semestru spousta studentů udělá výlet k sousedům. Já jsem se vypravila do Jordánska, které na mě udělalo větší dojem, než Kypr. Pokud tedy takový výlet plánujete, je potřeba mít pár kaček navíc. Ceny na Blízkém východě jsou nižší než na Kypru.
Práce na Kypru
Protože mě hned na začátku Erasmu okradli na jedné ze studentských party, a já se dlouho nemohla dostat ke svému americkému účtu, kde jsem měla peníze ušetřené na Erasmus, musela jsem začít pracovat. Inzerát na práci někdo umístil do facebookové erasmácké skupiny a já se k němu hned přihlásila. Byla to práce v kavárně, spojené s barem, kam během odpoledne a večera zamířilo méně zákazníků, než kolik nás bylo za barem. Za hodinu práce jsem dostala 5 euro. Ta nebylo příliš motivující a já jsem brzy dala výpověď. Obecně jsou na Kypru velice nízké platy a za dobu svého pobytu jsem viděla hned několik protestů za jejich zdvihnutí. Pokud tedy můžete, ušetřete si na Kypr někde jinde, než na Kypru.
Erasmácké akce
Protože jsem na Kypr přiletěla později, než většina studentů, zmeškala jsem všechny seznamovací party a výlety. Ty se však konaly i nadále s jedním rozdílem – jejich účastníci se na nich postupem času seznamovali více a více důvěrněji aneb kdo, kde a s kým. Každý všední den v týdnu se večer konala nějaká akce: úterý – karaoke party, středa – all you can drink party, čtvrtek – beer pong a zbytek je nenávratně ztracen v hlubinách mojí paměti. Kromě toho se občas o víkendech konaly jednodenní či dvoudenní výlety po Kypru. Jak už jsem ale psala, těchto akcí jsem se moc neúčastnila, protože jsem nechtěla platit vysokou cenu a ani erasmácký kolektiv mě moc nepřitahoval. Většina lidí bere Erasmus jako jednu velkou party (nebo alespoň ti, co zamíří na Kypr) a já už jsem si své party období prožila o pár let dříve.
Počasí
O něco delší léto a spousta sluníčkových dní může být pro někoho velikým důvodem, proč zamířit právě na Kypr. Alespoň pro mě to byl důvod s velkým D. Rozhodně se můžete těšit na teplo až do konce října, ale jakmile padne listopad začne se nemilosrdně ochlazovat. Sluníčko sice svítí pořád, ale už to prostě není na kraťasy. V prosinci už budete rádi i za bundu. Proto počasí nepodceňte a vezměte si jak lehké, tak i teplejší oblečení. Já měla 5 sukní na jedny džíny a pak jsem to podzimní oblečení ani nestíhala prát.
Rozdíly oproti České republice
Kypr se od České republiky liší v mnohém. I když tento ostrov patří do Evropské unie, nejedná se o typický evropský stát. Svou roli hraje i to, že je Kypr neoficiálně rozdělen do dvou částí. Řecká část je daleko evropštější, zatímco turecká část připomíná spíše asijský ruch a shon. Také mentalita zdejších obyvatel se od té české liší. Kypřané jsou velmi srdeční lidé a mají skvělý smysl pro humor. Neotevřou se Vám však tak snadno a mají poněkud tuhý kořínek. Protože Kypr býval britskou kolonií, potkáte zde hodně Britů. Britské jsou i zásuvky, takže si sebou nezapomeňte sbalit redukci.
A jsme u konce! Dala jsem dohromady všechny možné informace, které by se budoucím účastníkům Erasmu na Kypru mohly hodit. Pokud byste měli dotaz, který tento článek nezodpověděl, napište mi přes kontaktní formulář tady na blogu!