Work and Travel je program, díky němuž mohou studenti ze všech koutů světa strávit léto v USA. Jak už název napovídá, program se skládá ze dvou částí – práce a poté zasloužené cestování. Protože většinu léta strávíte prací, záleží nejen na pozici, kterou získáte, ale i na lokalitě. USA se rozkládá na velkém území a není to pouze socha Svobody v New Yorku, Hollywood v Los Angeles nebo Grand Canyon v Arizoně. Kdo touží po větší exotice, může zamířit doprostřed Pacifiku, kde se nachází ostrovní ráj jménem Havaj.
Podmínky programu Work and Travel:
- Věk 18 – 28 let
- Prezenční studium vysoké či vyšší odborné školy s minimálně jedním dokončeným semestrem
- Znalost angličtiny na komunikativní úrovni
- Vycestovat v období od 1. května do 31. října – práci lze vykonávat dva až čtyři měsíce a poté má účastník 30 dní na cestování.
Hledání agentury a práce:
Work and Travel spadá pod Exchange visitor’s program, v rámci kterého se udělují J-1 víza. Se všemi formalitami k jeho získání (formuláře, návštěva ambasády, atd.) vám nejlépe pomůže některá z českých agentur, která se na W&T specializuje. Co se týče hledání práce, máte několik možností. Mezi nejběžnější dvě patří:
- Vybrat si pozici, kterou vám zprostředkuje agentura.
- Najít si práci sám/a – agentura vám v tomto případě pomůže pouze s administrativou.
Práci na Havaji seženete oběma způsoby, a i když o ní není tolik zmínek jako o jiných destinacích, nakonec budete překvapeni, kolik studentů jako jste vy, v tomto ráji potkáte.
Work and Travel na Havaji – osobní zkušenost:
Do programu Work and Travel jsem se přihlásila s jediným cílem – dostat se na Havaj a strávit léto plné surfování. I když můj průzkum dopadl bledě a internetové vyhledávače nenašly jedinou zmínku o někom, komu by se to poštěstilo, věřila jsem, že Work and Travel na Havaji není pouze nerealizovatelným snem. Odolala jsem pozici prodavačky na Long Islandu i plavčice na Miami beach a vyplatilo se! Nekonečné brouzdání v katalozích agentur bylo ukončeno ve chvíli, kdy jsem na stránkách agentury Czech-us zahlédla práci servírky v restauraci na ostrově Maui. Do agentury jsem okamžitě zavolala a oznámila, že si pozici zamlouvám.
„No počkejte, takhle to ale nefunguje. Zaměstnavatel si vás nejdřív musí vybrat,“ zkrotila mé představy, které se už proháněly po havajských plážích a vlnách, koordinátorka. A tak jsem vše vsadila na jednu kartu a do programu se přihlásila právě přes czech-us. O měsíc později jsem absolvovala pohovor přes skype, při kterém mi vytáhlý usměvavý chlapík v květované košili sdělil, že teda platí. Pak už stačilo jen přečkat pár měsíců v zimou zužovaném Česku, dodělat zkoušky a zažít léto, které se podobalo čtyři měsíce dlouhému tropickému snu.
Tipy pro Work and Travel na Havaji:
- Agentura Czech-us každoročně nabízí pracovní pozice na Havaji. Protože je o ně velký zájem, neváhejte a se zařizováním začněte už na podzim. Jsem si jistá, že czech-us není jedinou agenturou, které vás na Havaj může dostat, takže pátrejte a ptejte se.
- Pokud si práci chcete najít sami, vynaložíte sice více úsilí, ale rozhodně ne zbytečně! Bydlela jsem s partou Irek, které získaly práci přesně tímto způsobem. Prý si vyhledaly konkrétní podniky a resorty a kontaktovaly je přes e-mail. Po pár týdnem dostaly pozitivní odpověď od jednoho resortu, který takto studentům dává práci přes léto pravidelně.
- Na stránkách českých agentur většinou najdete informaci, že vycestovat do USA bez předem domluvené práce nejde. Znám ale dvě Slovenky, které si v rámci programu Work and Travel práci našly až na místě, takže přes slovenské agentury to očividně jde. Od jedné z nich jsem dostala tip na agentury CCUSA a CKM. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, na Havaj můžete odletět bez starostí. Aloha stát je pro většinu pouze dočasným domovem a lidé neustále přicházejí, ale i odcházejí. V turistických městech práci seženete vždy. Pokud mi nevěříte, snad by vás mohla přesvědčit informace, že kdokoliv, kdo v době mého pobytu hledal práci, našel ji dřív, než došel na konec hlavní ulice v městečku Lahaina.
- Daleko větší oříšek je na Havaji hledání ubytování. Jednou z možností je Workaway. Jedná se o program, kde lidé nabízejí ubytování a stravu výměnou za 20 – 25 hodin práce týdně. Většinou se jedná o práci na farmách, v domácnostech nebo na hostelech. Na Havaji si většina studentů hned po příjezdu hledá druhou práci a tak je workaway možnost, která stojí za uvážení. Já jsem takhle kromě mé hlavní práce v restauraci, pomáhala v hostelu výměnou za ubytování, palačinky ke snídani, kolo, surf, šnorchlovací vybavení a nezapomenutelná setkání.