Vody Středozemního moře omývají mnoho krásných ostrovů. Jedním z nich je i Kypr. Místo, kde se údajně z mořské pěny zrodila bohyně lásky a krásy Afrodita, kde slunečné dny nedávají těm chmurným žádný prostor a kde se mísí odlišné kultury.
Jeden stát, dva národy
Již od roku 1974 je Kypr rozdělen na řeckou a tureckou část. Tehdy se jih pokusil připojit k Řecku. Odpovědí mu bylo vyhlášení Severokyperské turecké republiky uznávané pouze Tureckem. Kromě tlusté čáry na mapě to znamená i hranici, která protíná ostrov včetně jeho hlavního města, Nikósie. Tam je separace viditelná na první pohled. Hranici zde tvoří drátěné ploty a osamělé domy. Oprýskané zdi, ve kterých jsou stále patrné stopy po kulkách, vysklená okna a střechy, jež se rozpadají pod tíhou času jsou nepřekonatelnou barikádou na cestě ke sjednocení.
Přechodem hranice se mění kultura i celková atmosféra. V řecké části je možné najít především firmy a podniky evropského standardu, velké hotely pro vyznavače all you can eat bufetů a kuchyni, které vévodí tzaziky a sýr halloumi. Naopak turecká část na první pohled více připomíná asijský ruch a shon. Dává příležitost hlavně milovníkům smlouvání, pouličních stánků a padělků luxusní módy. Značky jako Luis Vuitton, Michael Kors, Gucci, Chanel a jiné se tu pořídí kolikrát i s 90% slevou. Na jejich prodej se zaměřuje každý druhý obchod ve městech. Osobitost a nenapodobitelnost jsou zřejmě pohřbeny na dně koše s šátky Burberry.
Na ostrově se mluví, jak řecky, tak turecky, jeho obyvatelé chodí do kostelů i mešit a mají dvě různé měny. Euro si drží o něco privilegovanější postavení a dá se jím platit všude. Turecká lyra mu však na svém území jasně dává najevo nadvládu; ceny v eurech jsou v turecké části jednou tak vysoké.
Cestování mimo sezónu
Léto bývá na Kypru horké a země je tou dobou vyprahlá. Podzim s sebou přináší pokles teplot, přesto je hřejivý. Každý strom je doslova obalený dozrávajícími pomeranči či limetkami a moře čeří vlny. V jarních měsících se příroda naopak zelená, všechno kvete a vzduch je svěží. Kdo dovolenou tráví raději aktivněji, je pro něj zmíněné jaro a podzim ideálním časem vycestovat. A kam se třeba podívat?
Pafos a okolí
Přírodní mosty, jeskyně, písečné pláže i útržky skal lemují téměř celý Kypr. Jeho pobřeží je velmi členité a na některých místech vytváří nádherná zákoutí. Jedno takové nalezneme kousek od města Pafos. Zátoka Petra tou Romiou ukrývá proslulou Afroditinu pláž. Právě zde se bohyně lásky a krásy zrodila z mořské pěny. Je po ní pojmenována i jedna ze skal čnících z mořské hladiny. Legenda praví, že kdo ji sedmkrát obepluje, získá věčnou krásu a mládí. Samotný Pafos si prošel pestrou historií, která po sobě zanechala nespočet archeologických nalezišť zapsaných dnes na seznamu UNESCO.
Pohoří Troodos
I na Kypru lze vyrazit do hor. Pohoří Troodos láká především na vysokohorskou turistiku a možnost ochutnat víno ze zdejších vinic. V zimě se tu dokonce lyžuje. Na cestě k vrcholkům hor leží vesnička Kakopetria. Křivolaké uličky tvoří bludiště mezi kamennými baráčky, malými ostrůvky zeleně a zapadlými krámky. Trvale zde žije pouze okolo 1500 obyvatel. Hodně Kypřanů tu ale má svůj druhý domov během parných letních měsíců.
Girne
Girne, v řečtině Kyrenia, je přístavní město, jemuž vévodí stejnojmenná středověká pevnost. Hrad byl postaven již v 7. století a během uplynulých staletí sloužil jako sídlo mnoha dobyvatelů, přístav i věznice. V současné době je otevřen pro veřejnost. Jeho součástí je i muzeum lodních vraků, jehož chloubou je jedna z nejstarších potopených lodí na světě. Z vrchu pevnosti se naskýtá pohled na zdvihající se vrcholky Kyrenejských hor a přístav, kde kotví nejen výletní plachetnice, ale i bárky místních rybářů. Na hlavní promenádě lemované restauracemi a rybími tavernami, se málokdo ubrání vtíravému pocitu, že se právě nachází v kyperských Benátkách.
Famagusta
Město Famagusta se nachází na východní straně ostrova a leží těsně za tureckou hranicí. Důvodem pro jeho návštěvu není jen průzračně modrá voda, písečná pláž a pohodová atmosféra, ale i přilehlá čtvrť duchů. Jedno z předměstí Famagusty bylo totiž vysídleno za občanské války v roce 1974. Od té doby budovy chátrají. Obklopuje je zeď, na níž cedule zobrazující vojáka se zdviženou puškou hlásají zákaz vstupu. Společně s katalogovou pláží vytváří tato vylidněná zóna velmi zajímavý kontrast.
Agia Napa
Agia Napa je největší turistické letovisko na Kypru. Leží na jižním pobřeží ostrova a v jejím okolí se nachází spousta krásných pláží jako je například Nissi Beach nebo Makronissos Beach. Ti z vás, kteří vyhledávají ticho a klid by se od Agia Napy měli držet dál. Její centrum je totiž plné klubů a barů. Stejně tak tomu je i na plážích, kde většinou hraje hlasitá hudba, alkohol teče proudem a řady slunečníků se táhnou, kam až oko dohlédne. Kousek od Agia Napy se ukrývá scenerický mys Greko, který rozhodně stojí za výlet. Skalní útvary a vysoké útesy jsou jedním z nejkrásnějších míst na ostrově Kypr.