V tomto článku se budu snažit poskytnout praktické rady těm z Vás, kteří uvažují o práci au-pair v zahraničí.
Hledání rodiny
Způsobů, jak si v zahraničí najít vhodnou rodinu je hned několik. Asi tím nejčastějším je využít služeb nějaké z agentur, které tyto pobyty zprostředkovávají. Za sebe to nedoporučuji. Pokud se tedy nechytáte do USA, kam se jinak než přes agenturu nedostanete. Jinak je agentura pouze žrout Vašich peněz a rodiny v ní se nikterak neliší od rodin, které pátrají po au-pair na vlastní pěst. Prověření rodiny znamená pouze to, že v daný den v daný čas, přišel zaměstnanec agentury na kafe do perfektně uklizeného domova, kde našel perfektně spořádaný manželský pár, s perfektně hodnými dětmi.
Pokud si tak budete jistější, nikomu tuto možnost nevymlouvám. Daleko lepší je však pátrat na stránkách k tomu určených. Já jsem vsadila na www.aupairworld.com a najdete jich určitě další desítky ne-li stovky. Dost dobře můžete využít i sociální sítě. Na facebooku je tisíce skupin s názvy jako Au-pairs in Sydney, Au-pairs in London… Stačí jen doplnit Vaše vysněné město! V těchto skupinách píšou inzeráty jak au-pairky, tak i rodiny a nové příspěvky se objevují každý den.
Pro někoho se může zdát agentura lepší, protože v případě neshod se stávající rodinou, vám začne hledat rodinu novou. To samé můžete ale udělat i vy sami. Není žádný problém, který by agentura dokázala vyřešit lépe než vy. Jedna moje kamarádka takhle vystřídala tři rodiny, než našla tu pravou. Najít náhradu jí vždy zabralo méně jak tři dny.
Přesto doporučuji začít se zařizováním vašeho pobytu, až když jste si se svým výběrem stoprocentně jistí. Snažte se být s manželským párem, který si vás zvolil a i se samotnými dětmi co nejvíce v kontaktu. Skypujte, piště si zprávy, posílejte dopisy, pohledy, cokoliv abyste se lépe poznali a zjistili, jestli budete schopni fungovat jako jeden team.
Podmínky
Dalším nezbytným krokem pro spokojenost obou stran je ujasnit si podmínky, za jakých budete práci provádět. Vypláceny většinou budete každý týden. Nestyďte se zeptat, kolik Vám rodina může nabídnout a případně požádat o zvýšení. Přece jen většina z nás si jede přivydělat a poznat novou zemi, nejedná se o čistě ryzí lásku k dětem.
Pokud jsou náklady na vaši cestu vysoké, navrhněte je zaplatit s rodinou společně napůl. Ujistěte se, že budete mít vlastní pokoj a budete se moct společně s rodinou stravovat. Předem se domluvte, zda budete pouze hlídat děti, nebo budou požadovat i pomoc s domácností, vařením či něčím jiným. Zjistěte si, kdy budete mít volno a nějaký ten čas sami pro sebe. Tohle vše a spousta dalších drobností je třeba vyřešit, popřípadě najít nějaký kompromis.
Já jsem pracovala za sto padesát australských dolarů týdně. Měla jsem vlastní pokoj a lednici k dispozici dvacet čtyři hodin denně. Myslela jsem si, jak jsem to vyhrála a až po příletu zjistila, že platy ostatních au-pairek se pohybují klidně i okolo tři sta padesáti dolarů za týden. Proto je dobré si zjistit, jak je na tom daná země, co se týče minimální mzdy za hodinu, popřípadě kolik tak běžně rodiny svým au-pairkám dávají.
Protože peníze nejsou vše a já narazila na opravdu skvělou a vstřícnou rodinu na poslední chvíli, nějak jsem těch pár tisíc hodila za hlavu. Cestu jsem si financovala sama, s tím jsem neměla problém. Kromě vyzvedávání děti ze školy a jejich hlídání jsme byli domluveni na pomoc v domácnosti a hlavně v kuchyni.
Co zařídit před odjezdem
O nutnosti zdravotního pojištění se zde nebudu rozepisovat déle než na jeden odstavec. Stejně jako u všech ostatních cest do zahraničí je nezbytností. Zvláště pokud jsou léčebné výlohy v dané zemi vysoké.
Pokud jedete někam na delší dobu, kupte si pouze jednosměrnou letenku. Nejenže letenky, které jsou od sebe daleko, vyjdou dráž, ale vaše plány se za tu dobu mohou změnit. Budete si cestou zpět chtít udělat zastávku v jiné zemi nebo se třeba rozhodnete si svůj pobyt prodloužit. Pokud jedete do země s vízovou povinností a zpáteční letenka je vyžadována, můžete si koupit nejlevnější letenku do sousedního státu (hlavní je, že zemi opustíte) nebo použít tzv. fake letenky. Google vám na toto téma najde spoustu informací.
Milé gesto, které vaše rodina určitě ocení je přivést jejím členům malé suvenýry z vaší rodné země. Ve finále nezáleží na tom, co to bude, hlavní je, že vaše rodina uvidí, že jste na ni mysleli. Já sebou vezla becherovku, kuchařku českých receptů v angličtině, knížku českých pohádek v angličtině a nějaké ty hračky. U dětí samozřejmě platí, že čím kýčovitější hračka, tím větší úspěch.
Odjezd
Pokud jste se přes všechny tyhle kroky dostali až sem, nezbývá mi nic jiného, než vám popřát šťastnou cestu a spoustu zážitků. Rozhodně to pro vás bude zkušenost – ať už negativní či pozitivní. Na všechno říkejte ano a mějte srdce otevřené!